جمال رحمتی: جشنواره تجسمی فجر باید الگوی سایر جشنواره ها باشد بازگشت Back
جمال رحمتی:
 
جشنواره تجسمی فجر باید الگوی سایر جشنواره ها باشد
 
یکی از داوران سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر گفت: جشنواره تجسمی فجر باید مهمترین جشنواره تجسمی کشور باشد، به همین خاطر باید از هر لحاظ از اجرا تا سطح کمی و کیفی، برای جشنواره های دیگر الگو باشد.
 
به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمس فجر، جمال رحمتی کارتونیست نام آشنا که همراه با بهمن عبدی و مسعود بیضایی داوری رشته کاریکاتور را برعهده داشتند درباره کیفیت آثار این دوره گفت: جشنواره فجر آئینه جامعه است زیرا هر اتفاقی که در جامعه می افتد، اثرش در فجر دیده می شود.  اگر همین مورد را در نظر بگیریم، می بینیم که در سالهای گذشته، به دلیل شرایطی که پیش آمد و اتفاق هایی که افتاد، افت و خیز در کمیت و کیفیت آثار به وجود آمد.
 
وی افزود: امسال شرایط بهتری داشتیم، کارتونیست های نام آشنایی شرکت کرده بودند و آثار خوبی آمده بود اما به نظرم ظرفیت فجر بالاتر از اینهاست و انشالله در سالهای بعد شاهد حضور همه چهره های سرشناس کارتون باشیم.
 
این هنرمند درخصوص معیارهای داوری توضیح داد: برای من هم فرم و هم محتوا مهم هستند. موضوعی که اولیه باشد اما اجرای ضعیف داشته باشد، از نظر من قابل قبول نیست  همانطور که اگر یک موضوع ضعیف با تکنیک قوی کار شده  باشد بازهم آن را نمی پذیرم. به نظر من فرم و محتوا در یک اثر باید هم وزن هم قرار بگیرند.
 
وی با اشاره به موضوع آثار بیان کرد: عمدتا دغدغه های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در کارها دیده میشد، حالا اینها یا محدوده ملی دارند یا جهانی. مسائلی مانند جنگ، فقر، معضلات اجتماعی و...
 
رحمتی درباره تاثیر جشنواره تجسمی فجر بر بدنه این حوزه اظهار کرد: جشنواره تجسمی فجر باید مهمترین جشنواره تجسمی کشور باشد، به همین خاطر باید از هر لحاظ از اجرا تا سطح کمی و کیفی، برای جشنواره های دیگر الگو باشد. مجموعه این ویژگی ها باید در حدی باشد که بتوان عنوان بهترین جشنواره را به آن اتلاق کرد. فکر میکنم در اجرا این اتفاق می افتد اما در بخش جلب مشارکت همگانی، بحث مقداری پیچیده تر است.
 
وی ادامه داد: باید هنرمندان حس کنند که این جشنواره صرفا به هنر می پردازد و این موضوع خیلی مهمی است که در دوره های بعدی لحاظ شود. در مجموع با هرچیزی که آن را متعلق به گروه خاصی کند مخالف هستم.
 
این کاتورنیست تصریح کرد: گفتگو بین هنرها زمانی پیش می آید که امکان دیدار در وهله اول برای هنرمندان پیش آید، انشالله کرونا میگذرد و شرایط بهتر میشود تا هنرمندان بتوانند بر سر ایده تبادل نظر کنند.
 
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا 30 بهمن ماه به کار خود ادامه می دهد و ‏بازدید ‏از ‏نمایشگاه این جشنواره به ‏صورت حضوری با رعایت پروتکل هااز ساعت 10 ‏تا 18 هر ‏روز و ‏همچنین مجازی در دسترس است.‏
 
 
تاریخ خبر:  1399/11/25