آنالی وکیلی: جشنواره فجر سبب آشنایی افراد متخصص از رشته های یکدیگر می شود بازگشت Back
هنرمند چاپ دستی حاضر در جشنواره تجسمی فجر:
 
جشنواره فجر سبب آشنایی افراد متخصص از رشته های یکدیگر می شود
 
آنالی وکیلی گفت: جشنواره تجسمی فجر مهمترین رویداد تجسمی سال است که باعث میشود افراد متخصص در یک رشته، امکان آشنایی با دیگر رشته ها را هم به دست آورند.
 
به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، آنالی وکیلی از هنرمندان فعال کشورمان در عرصه چاپ دستی که در دل جشنواره تجسمی فجر به مدت دو روز در فرهنگستان هنر، کارگاهی برای علاقه مندان برگزار کرده است و به تدریس این هنر پرداخت، درباره استقبال از این کارگاه ها گفت: خوشبختانه استقبال خیلی خوب بود، لایو اینستاگرام و پخش در فضاهای مجازی باعث شد که امکان بهره گیری از این مطالب برای هنرمندان شهرستانی هم فراهم شود.
 
وی افزود: هنر چاپ روی سنگ از دوران قاجار به بعد در کشور ما فراموش شده بود به همین دلیل ما خواستیم که مجددا آن را معرفی کنیم‌. شناخت بیشتر افراد از این هنر در حد دانسته های تئوری بود و به صورت عملی دیدند که چطور یک سنگ به یک اثر هنری تبدیل میشود.
 
وکیلی درباره جایگاه این هنر در دانشگاه ها بیان کرد: خیلی وقت است که این هنر در دانشگاه ها تدریس نمیشود، یکی از شاگردان من و یک دانشگاه هم در یزد دستگاه پرس تهیه کرده اند اما خیلی خیلی رشته تازه ای است و امیدوارم کلاسهای آن در دانشگاه برگزار شود.
 
وی ادامه داد: پیدا نشدن سنگ و همچنین در دسترس نبودن دستگاه پرس باعث کمرنگ شدن این هنر شده است اما در چند سال اخیر سعی کردیم که از استان هایی مانند لرستان یا مشهد سنگ تهیه و این هنر را دوباره احیا کنیم.
 
این هنرمند توضیح داد: رشته چاپ دستی رشته پرهزینه ای است زیرا هم کاغذ کم است و هم خود پرس ها هزینه دارند. از طرفی لیتوگرافی نیاز به آتلیه مخصوص چاپ دارد، البته اگر هنرمندان از آتلیه های عمومی استفاده کنند هزینه آنها بسیار کمتر خواهد شد اما متاسفانه در حال حاضر کلا ۵۰ آتلیه عمومی در کشور داریم که باید تعداد آنها چند برابر شود.
 
 
 
وی افزود: در ۱۵ سال اخیر آشنایی مردم به سبب برگزاری ورکشاپ و کارگاه ها، با این هنر بیشتر شده است. در گذشته این هنر را با چاپ صنعتی یکی می دانستند اما این نمایشگاه ها کمک شایانی به معرفی آن کرد. امیدوارم تمرکز از پایتخت برداشته و این نمایشگاه و ورکشاپ ها در استان های دیگر هم فراهم شود.
 
وکیلی در پایان بیان کرد: جشنواره تجسمی فجر مهمترین رویداد تجسمی سال است که باعث میشود افراد متخصص در یک رشته، امکان آشنایی با دیگر رشته ها را هم به دست آورند.
 
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا 30 بهمن ماه به کار خود ادامه می دهد و ‏بازدید ‏از ‏نمایشگاه این جشنواره به ‏صورت حضوری با رعایت پروتکل هااز ساعت 10 ‏تا 18 هر ‏روز و ‏همچنین مجازی در دسترس است.‏
 
 
تاریخ خبر:  1399/11/25