مهدی گودینی: زمینه آشنایی با چاپ دستی در جشنواره فجر فراهم شد/گسترش هنر چاپ دستی طی ده سال اخیر بازگشت Back
هنرمند چاپ دستی حاضر در جشنواره تجسمی فجر:
 
زمینه آشنایی با چاپ دستی در جشنواره فجر فراهم شد/گسترش هنر چاپ دستی طی ده سال اخیر
 
مهدی گودینی از تاثیر جشنواره تجسمی فجر بر آشنایی مردم و دانشجویان با چاپ دستی سخن گفت.
 
به گزارش روابط عمومی سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، مهدی گودینی از هنرمندان فعال کشورمان در عرصه چاپ دستی که این روزها در دل جشنواره تجسمی فجر در فرهنگستان هنر، کارگاهی برای علاقه مندان برگزار کرده است، گفت: تاکنون کارگاه ها به خوبی برگزار شده اند. من در کارگاه یکسری از تکنیک ها و روش های این هنر مانند تلیت، درست کردن کلیشه، روش های مختلف طراحی روی فلز و نحوه چاپ گرفتن را به هنرجوها آموختم. کمی هم به پرسش و پاسخ گذشت و سعی کردیم کارگاه طوری پیش برود که شرکت کنندگان حین کار مرا همراهی کنند، به وسایل دست بزنند و یا خودشان کار کنند.
 
وی افزود: قطعا اگر کرونا نبود شرایط کار هم برای ما بهتر میشد و هم میتوانستیم در کلاس مشارکت بیشتری از شرکت کنندگان بگیریم که الان بخاطر حفظ فاصله اجتماعی این امکان فراهم نیست.
 
گودینی درباره اهمیت این هنر در جامعه گفت:  چون اثر به تعدادی تکثیر میشود، در نتیجه آثار هنری ارزان تر به دست مخاطب میرسد. در چاپ دستی، از نمونه به تعداد محدودی چاپ گرفته و کلیشه چاپ از بین میرود که این باعث میشود هنر در جامعه اصیل رایج باشد و فرهنگ تصویری گسترش یابد.
 
وی ادامه داد: گسترش این هنر در جامعه، نسبت به ده سال پیش خیلی بهتر شده و معمولا در طول سال چندین نمایشگاه انفرادی و گروهی از آثار چاپ دستی برگزار میشود. کارگاه عیدی سازی که در جشنواره فجر جریان دارد، خیلی به این موضوع کمک میکند و بسیاری مشتاق هستند تا با مفهوم خود عیدی سازی آشنا شوند.
 
 
 
این هنرمند درخصوص درآمد این هنر بیان کرد: درآمد آن نسبت به نقاشی خیلی بهتر است زیرا هم جنبه جدیدسازی دارد و هم به دلیل تکثیر قیمتش کمتر میشود و مردم بهتر میتوانند آن را تهیه کنند.
 
وی درخصوص تاثیر جشنواره تجسمی بر آشنایی مردم با این هنر اظهار کرد: به نظر من تاثیر این توجه بسیار خوب است زیرا چاپ دستی حتی بین هنرمندان هم غریب افتاده، به طوریکه نقاشان حرفه ای هم اطلاعاتی در این زمینه ندارند. بنابراین فراهم کردن بستر مناسب برای آشنایی مردم و دانشجوها اقدام بسیار خوبی است که در دل جشنواره اتفاق افتاده است.
 
سیزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر تا 30 بهمن ماه به کار خود ادامه می دهد و بازدید از ‏نمایشگاه این جشنواره به صورت حضوری با رعایت پروتکل هااز ساعت 10 تا 18 هر روز و ‏همچنین مجازی در دسترس است.‏
 
 
تاریخ خبر:  1399/11/24