عبدی: جوان‌گرایی اولویت شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است بازگشت Back
عبدی: جوان‌گرایی اولویت شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر است
 
عضو شورای سیاست‌گذاری و دبیر بخش کارتون و کاریکاتور شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، یکی از سیاست‌های کلیدی جشنواره شانزدهم را جوان‌گرایی به‌ویژه در بدنه مدیران و دبیران این رویداد هنری عنوان کرد.
 
به گزارش ستاد خبری شانزدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر، بهمن عبدی، هنرمند کارتونیست و گرافیست ایرانی که عضو شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر و دبیر بخش کارتون و کاریکاتور این رویداد هنری است، درباره کم و کیف برگزاری جشنواره شانزدهم عنوان کرد: به یاد دارم که در دوره‌های گذشته، دیوار بین‌رشته‌ای را از جشنواره هنر‌های تجسمی فجر برداشته بودند، اما اکنون شیوه برگزاری جشنواره نسبت به گذشته تفاوت‌های بسیاری پیدا کرده است و برای مثال، دیگر دیوار پیشین میان رشته‌ها وجود ندارد و بخش‌های هنری مستقل شده‌اند. 
 
او در ادامه افزود: در این دوره، مجموعه بخش‌های تازه‌ای به ساختار جشنواره اضافه شده و کمیت افراد برگزیده، هنرمندان صاحب‌نام و شکل برپایی نمایشگاه، نسبت به قبل تفاوت پیدا کرده است. همچنین برخی بخش‌های جنبی هم به ساختار این دوره از جشنواره افزوده شده که ازجمله آن‌ها می‌توان به طراحی محصول، ناشران کتاب‌های تجسمی و... اشاره کرد. 
 
عبدی با اشاره به افزایش انگیزه هنرمندان تجسمی برای حضور در جشنواره‌ها و رویداد‌های هنری به‌ویژه جشنواره هنر‌های تجسمی فجر گفت: میزان حضور جوان‌تر‌ها در دوره‌های پیشین کمتر بود، اما اکنون شرایط تغییر کرده است و بسیاری از جوان‌ها برای حضور در جشنواره‌ها و رویداد‌هایی چون فجر انگیزه یافته‌اند. از سوی دیگر، دبیران این دوره هم به استثنای چند بخش، جملگی از میان هنرمندان جوان انتخاب شده‌اند. بر این اساس، می‌توان گفت که جوان‌گرایی اولویت جشنواره شانزدهم است.  
 
عضو شورای سیاست‌گذاری شانزدهمین جشنواره هنر‌های تجسمی فجر، ضمن بیان اینکه تاکنون جلسات شورای سیاست‌گذاری برگزار شده و به زودی جلسات شورای دبیران نیز برپا خواهد شد، گفت: بدون شک برگزاری چنین جلساتی کمک می‌کند تا از طریق تبادل دانش و اطلاعات، ایده‌های پخته‌تری برای برگزاری هرچه شایسته‌تر جشنواره ارائه شود. خوشبختانه آقای عبدالحسینی، دبیرکل جشنواره شانزدهم، برنامه مفصلی را برای این دوره از جشنواره پیش‌بینی کرده‌اند که به امید خدا با کمک مدیرکل هنر‌های تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که بسیار علاقه‌مند و پرانرژی هستند، کار‌ها به خوبی پیش خواهد رفت. 
 
عبدی درپاسخ به این پرسش که آیا ایده‌ها و نحوه برگزاری بخش کارتون و کاریکاتور که خود دبیری آن را برعهده دارد، مشخص شده است یا خیر، گفت: مترصد تشکیل جلسات تخصصی این بخش هستیم و به یاری خدا با تشکیل جلسات، جزئیات مربوط به بخش کارتون و کاریکاتور مشخص خواهد شد. 
 
منبع: آنا

 

تاریخ خبر:  1402/08/23